Chemistry Labs

Problem 3

A volume of 200 cm3^3 of a 2-normal sodium chloride solution (ρ=1.10\rho = 1.10 g cm−3^{-3}) was electrolysed at permanent stirring in an electrolytic cell with copper electrodes. Electrolysis was stopped when 22.4 dm3^3 (at STP) of a gas were liberated at the cathode. Calculate the mass percentage of NaCl in the solution after electrolysis. Relative atomic masses: Ar(H)=1A_r(\text{H}) = 1; Ar(O)=16A_r(\text{O}) = 16; Ar(Na)=23A_r(\text{Na}) = 23; Ar(Cl)=35.5A_r(\text{Cl}) = 35.5; Ar(Cu)=64A_r(\text{Cu}) = 64.
Step 1 of 3: Cathode gas
n(HX2)=22.422.4=1 moln(\ce{H2}) = \dfrac{22.4}{22.4} = 1\ \text{mol}
Analysis

At the cathode water is reduced: 2 HX2O+2 eX−→HX2+2 OHX−\ce{2H2O + 2e- -> H2 + 2OH-}, so 22.4 dm3 at STP is exactly 1 mol of H2 and 2 mol of H2O are consumed.