Chemistry Labs

Problem 2

A mixture of a gaseous hydrocarbon and oxygen is placed in a 1 dm3^3 vessel at 406.5 K and 101 325 Pa. The oxygen present is twice the stoichiometric amount required for combustion. After combustion, the pressure in the vessel at the same temperature increases by 5 %. Determine the molecular formula of the hydrocarbon if the mass of water formed was 0.162 g. (R=8.314R = 8.314 J mol−1^{-1} K−1^{-1})
Step 2 of 4: Water stoichiometry
n(HX2O)=0.16218=0.009 mol⇒n(CXxHXy)=0.018y moln(\ce{H2O}) = \dfrac{0.162}{18} = 0.009\ \text{mol} \Rightarrow n(\ce{C_xH_y}) = \dfrac{0.018}{y}\ \text{mol}
Analysis

From CXxHXy+(x+y4)OX2→x COX2+(y2)HX2O\ce{C_xH_y + (x + y/4)O2 -> x CO2 + (y/2)H2O}, 1 mole of hydrocarbon yields y/2y/2 moles of water, so n(CXxHXy)=0.009/(y/2)=0.018/yn(\ce{C_xH_y}) = 0.009 / (y/2) = 0.018/y mol.