Chemistry Labs

Problem 2

A mixture of a gaseous hydrocarbon and oxygen is placed in a 1 dm3^3 vessel at 406.5 K and 101 325 Pa. The oxygen present is twice the stoichiometric amount required for combustion. After combustion, the pressure in the vessel at the same temperature increases by 5 %. Determine the molecular formula of the hydrocarbon if the mass of water formed was 0.162 g. (R=8.314R = 8.314 J mol−1^{-1} K−1^{-1})
Step 3 of 4: System of mole balances
n1=n(CXxHXy)+2(x+y4)n(CXxHXy)=0.0300;n2=x n+(x+y4)n+y2 n=0.0315n_1 = n(\ce{C_xH_y}) + 2\left(x + \frac{y}{4}\right)n(\ce{C_xH_y}) = 0.0300; \quad n_2 = x\,n + \left(x + \frac{y}{4}\right)n + \frac{y}{2}\,n = 0.0315
Analysis

Initial: CXxHXy\ce{C_xH_y} plus twice stoichiometric O2 gives n(1+2x+y/2)=0.0300n(1 + 2x + y/2) = 0.0300. Final: x nx\,n of CO2 + (x+y/4)n(x + y/4)n unreacted O2 + 0.0090.009 steam gives n(2x+y/4)=0.0225n(2x + y/4) = 0.0225. Subtracting gives n(1+y/4)=0.0075n(1 + y/4) = 0.0075.