Chemistry Labs

Problem 6

The equilibrium constant of the reaction HX2+IX2⇌2 HI\ce{H2 + I2 <=> 2HI} is Kc=70.0K_c = 70.0 at 600 °C. (a) What percentage of iodine is converted at equilibrium if the reactants are mixed at 600 °C in (i) a 1 : 1 molar ratio, and (ii) a 2 : 1 molar ratio (twice as much hydrogen as iodine)? (b) How many moles of hydrogen must be mixed with 1 mole of iodine so that 99 % of the iodine is converted to hydrogen iodide at equilibrium at 600 °C?
Step 3 of 3: Part (b): Moles of H2 for 99 % conversion
(1.98)2(x−0.99)(0.01)=70.0⇒x−0.99=3.92040.70=5.60⇒x=6.59 mol\dfrac{(1.98)^2}{(x - 0.99)(0.01)} = 70.0 \Rightarrow x - 0.99 = \dfrac{3.9204}{0.70} = 5.60 \Rightarrow x = 6.59\ \text{mol}
Analysis

For 1 mole of I2 with conversion 0.99, at equilibrium [IX2]=0.01[\ce{I2}] = 0.01, [HI]=1.98[\ce{HI}] = 1.98, and [HX2]=x−0.99[\ce{H2}] = x - 0.99. Substituting into Kc gives x−0.99=5.60x - 0.99 = 5.60, so x=6.59x = 6.59 moles of HX2\ce{H2} are required.