Chemistry Labs

Problem 1

The element carbon consists of the stable isotopes X12X2212C\ce{^{12}C} (98.90 % of atoms) and X13X2213C\ce{^{13}C} (1.10 % of atoms). In addition, carbon contains a small fraction of the radioisotope X14X2214C\ce{^{14}C} (t1/2=5730t_{1/2} = 5730 years), which is continuously formed in the atmosphere by cosmic rays as COX2\ce{CO2} and mixes with the stable isotopes via the natural COX2\ce{CO2} cycle. The decay rate of X14X2214C\ce{^{14}C} is described by −dN/dt=λN-\mathrm{d}N/\mathrm{d}t = \lambda N (N = number of X14X2214C\ce{^{14}C} atoms), whose integration gives N=N0 e−λtN = N_0\,e^{-\lambda t}. 1.1 What is the mathematical relationship between λ\lambda and t1/2t_{1/2}? 1.2 The decay rate of carbon taking part in the natural COX2\ce{CO2} cycle is 13.6 disintegrations per minute per gram of carbon. When a plant dies it leaves the COX2\ce{CO2} cycle and its decay rate decreases. In 1983 a decay rate of 12.0 disintegrations per minute per gram was measured for a piece of wood from a Viking ship. In which year was the tree cut? 1.3 The error of the measured rate is 0.2 disintegrations per minute per gram. What is the corresponding error in the age? 1.4 What is the X12X2212C/X14X2214C\ce{^{12}C}/\ce{^{14}C} isotope ratio of carbon taking part in the natural COX2\ce{CO2} cycle (1 year = 365 days)?
Step 5 of 5: 12C/14C ratio
N(X12X2212C)N(X14X2214C)=0.989×6.02×1023/125.91×1010≈8.4×1011:1\dfrac{N(\ce{^{12}C})}{N(\ce{^{14}C})} = \dfrac{0.989 \times 6.02\times 10^{23} / 12}{5.91\times 10^{10}} \approx 8.4\times 10^{11} : 1
Analysis

One gram of natural carbon contains 0.9890.989 g of X12X2212C\ce{^{12}C}, i.e. (0.989/12)×6.02×1023=4.96×1022(0.989/12)\times 6.02\times 10^{23} = 4.96\times 10^{22} atoms; divided by 5.91×10105.91\times 10^{10} atoms of X14X2214C\ce{^{14}C} the ratio is about 8.4×10118.4\times 10^{11} to 1 — roughly one X14X2214C\ce{^{14}C} per trillion carbon atoms.