Chemistry Labs

Problem 1

In treating waste water in a sewage plant, 45 % of its carbohydrate, (CHX2O)n(\ce{CH2O})_n, is completely oxidized to COX2\ce{CO2} and HX2O\ce{H2O}; 10 % undergoes anaerobic decomposition by fermentation into two gaseous components (COX2\ce{CO2} and CHX4\ce{CH4}); the rest (45 %) remains in the sludge. The total gas formation is 16 m3^3 per day (at 25 °C, 100 kPa). 1.1 What is the amount of carbohydrate remaining in the sludge measured in kg per day? 1.2 Using the heat of combustion of methane (−882-882 kJ mol−1^{-1}), calculate the amount of energy that can be produced by combustion of the methane formed per day. 1.3 Knowing that the concentration of the carbohydrate in the waste water is 250 mg dm−3^{-3}, calculate the daily amount of waste water processed in the plant in m3^3 of water per day.
Step 1 of 5: Daily gas moles
n(gas)=pVRT=100×103×168.314×298.15=645.5 moln(\text{gas}) = \dfrac{pV}{RT} = \dfrac{100\times 10^3 \times 16}{8.314 \times 298.15} = 645.5\ \text{mol}
Analysis

At 25 °C (298.15 K) and 100 kPa, 16 m3^3 of gas contains n=pV/RT=646n = pV/RT = 646 mol.